Analiza składu ciała - Prestige - Centrum Zdrowia i Urody

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Analiza składu ciała

DietetykaBioimpedancja elektryczna (BIA) jest to wiarygodna, bezpieczna i skuteczna metoda, pozwalająca w sposób nieinwazyjny uzyskać  informacje odnośnie składu naszego ciała. W Centrum Kosmetologii i Dietetyki Prestige właściwy dobór diety (ściśle dostosowanej do indywidualnych potrzeb Twojego organizmu) jest poprzedzony przeprowadzeniem dokładnych i rzetelnych pomiarów ciała uzyskanych za pomocą tej metody. Dzięki uzyskanym informacjom dietetyk jest w stanie określić przyczyny niedowagi, nadwagi oraz chorób metabolicznych, które często stanowią przeszkodę na drodze do uzyskania idealnej sylwetki.

Metoda analizy bioimpedancji ciała opiera się na zasadzie pomiaru oporu elektrycznego poszczególnych tkanek, które z uwagi na różną zawartość wody w odmienny sposób przewodzą niegroźny prąd zmienny. Masa tkanki mięśniowej, kości i wody, obejmująca ok. 60-75% wody elektrolitycznej, przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż masa tłuszczowa, która zawiera niewielką ilość wody (5-10%). Stąd - każda z tych mas posiada inną impedancję przy sygnałach elektrycznych o wysokich częstotliwościach. Pojedynczy pomiar wskazuje stopień rezystancji do przepływającego prądu, przy czym woda jest tu dobrym, a tłuszcz złym przewodnikiem.

NA CZYM POLEGA BADANIE BIOIMPEDANCYJNE ?

Pacjent podczas badania stoi na przygotowanym do badania urządzeniu, które za pomocą dwóch elektrod przepuszcza przez nasz organizm, bezpieczną dla człowieka wiązkę elektryczną o znikomo małym natężeniu prądu. Ponieważ wszystkie tkanki naszego ciała (kości, mięśnie, tkanka tłuszczowa) wykazują odmienne właściwości wobec przepływającego przez nie prądu (czyli wykazują inny opór elektryczny), dietetyk może ustalić z niezwykle dużą dokładnością, ile procent naszego organizmu zajmują poszczególne tkanki, woda, oraz minerały.
Badanie  bioimpedancyjne pozwala uzyskać bardzo dokładne informacje, musi być jednak przeprowadzone w prawidłowych warunkach nawodnienia organizmu. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Dzięki informacjom uzyskanym z poprawnie zrealizowanego badania specjalista może określić, czy nasz organizm
znajduje się obecnie w równowadze, czy też  została ona zachwiana. Dodatkowo na podstawie wyliczeń dowiadujemy się, jakie jest właściwe zapotrzebowanie koloryczne naszego organizmu.Kolejnym krokiem jest  dobór odpowiedniej strategii żywieniowej, która ma na celu schudnięcie tudzież przybranie na wadze, równocześnie zachowując prawidłowy stosunek tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej

CZY BADANIE JEST BEZPIECZNE ?

Badanie jest bezpieczne i  praktycznie nie odczuwalne-przeprowadza się go prądem o natężeniu 0,8-1 mA, natomiast próg odczuwalności  u człowieka wynosi 1-1,5 mA.
Bioimpedancja ciała jest to obecnie najskuteczniejsza metoda pozwalająca uzyskać (aż w 99% !) dokładne informacje odnośnie składu naszego ciała. Dotatkowo, w połączeniu z precyzyjnie dobraną do potrzeb organizmu dietą oraz odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi pomaga w zapobieganiu i lerczeniu cukrzycy, otyłości chorób układu krążenia oraz innych chorób cywilizacyjnych.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA ?

Istotnym czynnikiem wpływającym na rzetelność badania jest prawidłowe nawodnienie organizmu, dlatego przed badaniem należy unikać wszystkich czynności mogących zachwiać naszą gospodarkę wodną, dlatego na 12 godzin przed pomiarem:

 • należy unikać ćwiczeń fizycznych i nie podejmować znacznej aktywności fizycznej,

 • nie należy zażywać gorących kąpieli ani korzystać z masażu,

 • nie wolno pić kawy, alkoholu oraz napojów energetyzujących (powodujących odwodnienie),

 • przerwa od ostatniego posiłku powinna wynosić minimum 6 godzin,

 • mocz powinien być oddany na 30 minut przed badaniem.

Podczas badania pacjent stoi na elektrodach boso, dlatego  kobiety powinny wybrać się w skarpetkach, a nie w rajstopach.

Na wizytę dodatkowo można wziąć ze sobą:

 • listę przyjmowanych obecnie leków oraz suplementów diety,

 • aktualne badania krwi,

 • listę posiłków spożywanych w ciągu jednego dnia.

Przeciwskazania:

 • ciąża,

 • rozrusznik serca,

 • metalowe implanty,

 • defibrylator (nawet najsłabszy impuls prądowy może zakłócić jego pracę),

 • powinno się unikać badania w czasie trwania menstruacji.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego